У 2023 р. спостерігається тенденція до збільшення споживання будівельної продукції та послуг – прогнозується за підсумками року зростання ринку на 25%. Нагадаємо, минулого року обсяг будівельного ринку України скоротився майже втричі порівняно з 2021 р.
Кардинально змінилась географія і обсяг будівельного ринку.
У центрі, на півночі та сході України зріс попит на послуги з відновлення зруйнованих будівель і споруд. Бізнес, що зазнав руйнування об’єктів нерухомості, потребує реконструкції будівель задля відновлення функціонування. Сегментом будівництва, який найшвидше зростає – відновлення інфраструктури: мостів та об’єктів соціального призначення, за рахунок бюджетних і донорських коштів. На тлі цього найбільш затребуваними на етапі відновлення стануть технології швидкого будівництва.
Що стосується житлового будівництва, то:
– прифронтові регіони зазнали найбільшого падіння – майже 90%,
– центральна частина – зменшення до 70%,
– на заході будівництво зросло на 15%.
Ринок первинної нерухомості переорієнтувався на захід України. Інтерес інвесторів до цих регіонів зумовлений з релокацією бізнесу і внутрішньо переміщених осіб, а також активним розвитком курортної нерухомості в Карпатах. Девелопери в інших регіонах зосереджені на завершенні проєктів. Більшість українських інвесторів, готуються до відновлення й активно прораховують вартість будівництва, але очікують закінчення воєнних дій для старту нових проєктів.
Міжнародні фінансові інституції планують долучатися до відновлення і поступово заходять на ринок України. Ключовими критеріями фінансування повоєнного будівництва в Україні буде прозорість і швидкість реалізації проектів. Міжнародні організації вже сьогодні починають налагоджувати партнерство з надійними українськими будівельниками. У пріоритеті уваги – компанії, які працюють з європейськими матеріалами та технологіями, що дає змогу створювати сучасні архітектурно привабливі та енергоефективні будівлі. Більше подробиць про ситуацію на будівельному ринку України http://surl.li/oejje