Home 9 Новини УАБА ТЕРЕЗИ 9 УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК ЗЕМЛІ, – ДОСЛІДЖЕННЯ

УКРАЇНСЬКИЙ РИНОК ЗЕМЛІ, - ДОСЛІДЖЕННЯ

7 Серпня, 2023

В Україні ринок землі з запуском у 2021 р. земельної реформи, працює прозоро за правилами ринкової економіки. Він забезпечує додаткові можливості розвитку для виробників, громад та землевласників. Через війну змінилися ціновий діапазон і географія ринку, але попит на сільгоспземлі не знизився.

Темпи та обсяги укладання угод купівлі-продажу наздоганяють довоєнні показники . Від початку відкриття ринку укладено понад 145 тис. угод купівлі-продажу земельних ділянок с/г призначення площею майже 325 тис. га. В обігу перебуває приблизно 1% сільхозземель, що відповідає показникам розвинутих економік. В 7 регіонах цей показник перевищує 1% – це здебільшого центральні регіони України. Однак лідирує Харківська область, де в обігу 1,59%, – йдеться в досліженні KSE в рамках Програми USAID .

Ринок сільгоспземель попри воєнний стан залишається ліквідним і привабливим для інвесторів. Угоди з купівлі-продажу на с/г землі укладаються на “товарні землі” та землі для ведення особистого селянського господарства (ОСГ). Ціни купівлі-продажу на с/г землі зростають і у 2023 р. склали в середньому 35,4 тис. грн/га – на 13,5% більше ніж у 2022 р. Ціни на “товарну землю” дещо вищі, ніж на землі ОСГ. Найдорожча земля в Київській та Львівській областях, де на ціну суттєво впливає перспектива переведення угідь у несільськогосподарські землі. Серед “товарних земель” найдорожчими є землі Тернопільської та Івано-Франківської областей, найдешевша товарна земля у Волинській області.

Формування прозорого ринку землі зіткнулось з кількова викликами:

  • низька реєстрація ціни земельних угод – частка транзакцій із зареєстрованою ціною у 2023 р. 18,8%, у 2021 р. цей показник був 50%;
  • у 60% випадків ціна в угоді знаходиться на рівні нормативної грошової оцінки земельної ділянки (НГО) і є фактично основним фактором ціноутворення.

Впровадження пілотного проєкту із масової оцінки земель на основі ринкових цін, передбаченого Законом № 3065-ІХ від 2 травня 2023 р., має зробити підхід до оцінки більш гнучким та наближеним до реалій ринку.

Важливий фактом ринку є іпотечне кредитування під заставу землі. У травні поточного року зареєстровано іпотечні угоди по 15 ділянкам сукупною площею 17,7 га. Всього з моменту відкриття ринку на 01.06.2023 передані в іпотеку 732 ділянки (2,5 тис. га).

Також у січні 2023 р. відновились продажі через аукціони на платформі Prozorro.Продажі і вже передано в оренду 994 земельні ділянки (24, 8 тис. га.).

ВР України удосконалила механізм купівлі земельних ділянок сільхозпризначення:

  • удосконалено механізм реалізації переважного права на купівлю земельної ділянки та укладання угоди купівлі-продажу;
  • нотаріуси звільнені від проведення численних перевірок та повідомлень сторін, тому купувати земельні ділянки для садівництва та особистого селянського господарства в населених пунках стане легше та швидше;
  • кожна особа із подружжя може придбати у власність 100 га;
  • посилено заборону придбання земель підсанкційними особами.

Впроваджується комплексна система публічного земельного моніторингу, що забезпечить прозорість та доступність інформації про ринок землі та інші важливі аспекти управління земельними ресурсами в Україні. Моніторингова система надасть усім зацікавленим сторонам доступ до ключових показників ринку земель та стану земельних відносин – аж до рівня громад.

“Впровадження прозорого і зрозумілого механізму роботи ринку землі в Україні відкриває можливості для інвестицій і подальшого розвитку масштабних проектів в галузі виробництва сільгосппродукції. Україні потрібні інвестиції, аграрний сектор є сильною сторону українського бізнесу”, – зазначає Джалал ГУСЕЙНОВ, Президент УАБА ТЕРЕЗИ.

Детальніше про результати дослідження KSE в рамках Програми USAID http://surl.li/jsile